SWST

SWST
menu

Student Poster Competition

Winners

Student award winner, Hong Chen, 2012

2016
1st Place - Paige McKinley, Oregon State University, USA
2nd Place - Stephen Amiandamhen, University of Stellenbosch, South Africa
3rd Place - Priscilla Morris, North Carolina State University, USA

2015
1st Place - Charles Edmunds, North Carolina Statue University, USA
2nd Place - Changlei Xia, University of North Texas, USA
3rd Place - Jinxue Jiang, Washington State University, USA

2014
1st Place - Bryan Dick, North Carolina Statue University, USA
1st Place - Charles Edmunds, North Carolina State University, USA
3rd Place - Melanie Blumentritt, University of Maine, USA

2013
1st Place - Yujie Meng,University of Tennessee
2nd Place - Jesse Paris,Oregon State University
3rd Place - Mauricio Londono, University of North Texas
4th Place - Ying-Li (Ingrid) Tsai, University of British Columbia

2012
1st Place - Wenping Shi, Pennsylvania State University
2nd Place -Yucheng Peng, University of Maine
3rd Place - Hong Chen, International Centre for Bamboo and Rattan

2011
1st Place -Qiang Gao, Beijing Forestry University and Mississippi  State University
2nd Place -Xianglin Zhai, Louisiana State University
3rd Place -Ignacio Diaz, Mississippi  State University

2010
1st Place - Neil Kohan, Auburn University
2nd Place -Alper Kiziltas, University of Maine
3rd Place - Seok Sean How, University of Canterbury

2009
1st Place - Arijit Sinha, Oregon State University
2nd Place - Günter Modzel, Oregon State University
3rd Place - Zeki Candan, Istanbul University

2008
1st Place - Gloria Oporto, University of Maine
2nd Place - Sandeep Nair, University of Tennessee
3rd Place - Zanin Kavazovic, Université Laval

2007
1st Place - Joseph Jakes, University of Wisconsin-Madison
2nd Place - Zhiyuan Lin, Virginia Tech
3rd Place - Chris Gabrielli, Oregon State University

2006
1st Place - Samuel L. Zelinka , Univeristy of Wisconsin-Madison
2nd Place - Jinwu Wang Washington State University
3rd Place - Emmanuel Kodzi Purdue University

2005
1st Place - Hermanus van Dyk , North Carolina State University
2nd Place - Suzana Radivojevic University of Toronto
3rd Place - Sudip Chowdhury Washington State University

2004
1st Place - Darren Riedlinger , Virginia Tech
2nd Place - Jerome Alteyrac Laval Universite
3rd Place - Diogo Baptista University of Maine

2003
1st Place - B. B. Maruthi Sridhar , Mississippi State University
2nd Place - Iris Vasquez-Cooz, SUNY-ESF

2002
1st Place - Iris Vazquez-Cooz , SUNY-ESF
2nd Place - Patrick Rappold, SUNY-ESF

2001
1st Place - Milan Sernek , Virginia Tech
2nd Place - Thaddeus J. Ryan, Washington State University

2000
1st Place - Shane R. C. O'Neill , University of Maine: Orono
2nd Place - Sang Yeob Lee, University of Idaho

1999
1st Place - Alexander J. Salenikovich , Virginia Tech
2nd Place - Fatima Moore Shmulsky, Mississippi State

1998
1st Place - Milan Sernek , University in Ljubljana, Slovenia
2nd Place - Chris K. Andrews, University of Tennessee

1997
1st Place - Stefan Zauscher , University of Wisconsin
2nd Place - Anthony A. R. Lukindo , University of Minnesota

1996
1st Place - Robert G. Schmidt , Virginia Tech
2nd Place - Laura K. Brantley , Washington State University

1995
1st Place - Audimar P. Bangi, Clemson University
2nd Place - Hung Chen , University of Minnesota

Last updated 10/11/12

Contact Us | All Rights Reserved | facebook
Copyright   © 2014, Society of Wood Science and Technology